Themes - Twenty Twenty - en to el_GR translation catalogue (132 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
el_GR: Το προεπιλεγμένο μας θέμα για το 2020 έχει σχεδιαστεί για να αξιοποιήσει πλήρως την ευελιξία του επεξεργαστή μπλοκ. Οι οργανισμοί και οι επιχειρήσεις έχουν τη δυνατότητα να δημιουργούν δυναμικές σελίδες με ατελείωτες διατάξεις χρησιμοποιώντας τα μπλοκ ομάδας και στηλών. Η στήλη περιεχομένου στο κέντρο και η λεπτομερής τυπογραφία το καθιστούν επίσης ιδανικό για τα παραδοσιακά ιστολόγια. Τα ολοκληρωμένα στυλ στον επεξεργαστή σας δίνουν μια καλή ιδέα για το πώς θα μοιάζει το περιεχόμενό σας, ακόμη και πριν από τη δημοσίευση. Μπορείτε να δώσετε στον ιστότοπό σας μια προσωπική πινελιά αλλάζοντας τα χρώματα φόντου και το χρώμα έμφασης στο εργαλείο προσαρμογής. Τα χρώματα όλων των στοιχείων στον ιστότοπό σας υπολογίζονται αυτόματα με βάση τα χρώματα που θα επιλέξετε, εξασφαλίζοντας μια υψηλή, προσβάσιμη χρωματική αντίθεση για τους επισκέπτες σας.

[ctx: color]
en: Custom
el_GR: Προσαρμοσμένο

[ctx: color]
en: Default
el_GR: Προεπιλεγμένο

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
el_GR: Με επτά ορόφους εντυπωσιακής αρχιτεκτονικής, το UMoMA παρουσιάζει εκθέσεις της διεθνούς σύγχρονης τέχνης, μερικές φορές μαζί με ιστορικές ρετροσπεκτίβες τέχνης. Τα υπαρξιακά, πολιτικά και φιλοσοφικά ζητήματα είναι εγγενή στο πρόγραμμά μας. Ως επισκέπτη σας προσκαλούμε σε ξεναγήσεις Καλλιτεχνών, διαλέξεις, προβολές ταινιών και άλλες εκδηλώσεις με δωρεάν είσοδο

en: Introduction
el_GR: Εισαγωγή

en: August 1 — December 1
el_GR: 1 Αυγούστου -- 1 Δεκεμβρίου

en: Abstract Rectangles
el_GR: Αφηρημένα Τετράγωνα

en: Featured Content
el_GR: Προβεβλημένο Περιεχόμενο

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
el_GR: <em>Τοποθεσία</em><br>Αίθουσα Εκθέσεων Β

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
el_GR: <em>Ημερόμηνίες</em><br>1 Αυγ — 1 Δεκ

en: Event Details
el_GR: Στοιχεία Εκδήλωσης

en: Shop Now
el_GR: Αγοράστε τώρα

en: The Store
el_GR: Το κατάστημα

en: The Museum
el_GR: Το Μουσείο

en: Double Call to Action
el_GR: Διπλή κλήση για ενέργεια

en: Become a Member
el_GR: Γίνεται μέλος

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
el_GR: Υποστηρίξτε το Μουσείο και λάβετε μοναδικές προσφορές

en: Call to Action
el_GR: Κλήση για ενέργεια

[ctx: menu]
en: Mobile
el_GR: Για κινητά

[ctx: menu]
en: Expanded
el_GR: Αναπτυγμένο

[ctx: menu]
en: Horizontal
el_GR: Οριζόντιο

[ctx: toggle text]
en: Search
el_GR: Αναζήτηση

[ctx: color]
en: Secondary
el_GR: Δευτερεύον

[ctx: color]
en: Primary
el_GR: Κύριο

en: Nothing Found
el_GR: Δεν βρέθηκε κάτι

en: Show author bio
el_GR: Εμφάνιση πληροφοριών συντάκτη

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
el_GR: Προβολή αρχείου <span aria-hidden="true">	</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
el_GR: Το νέο UMoMA ανοίγει τις πόρτες του

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
el_GR: Σε

en: Join the Club
el_GR: Γίνετε μέλος

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
el_GR: Τα μέλη αποκτούν πρόσβαση σε αποκλειστικά εκθέματα και πωλήσεις. Τα μέλη μας κοστίζουν $99,99 και χρεώνονται ετησίως.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
el_GR: Γίνετε Μέλος και Αποκτήστε Αποκλειστικές Προσφορές!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
el_GR: Οι εκθέσεις πραγματοποιούνται από τον UMoMA σε συνεργασία με καλλιτέχνες και μουσεία σε όλο τον κόσμο και συχνά προσελκύουν τη διεθνή προσοχή. Ο UMoMA έχει λάβει ειδικό έπαινο από το Ευρωπαϊκό Μουσείο της χρονιάς, και ήταν μεταξύ των κορυφαίων υποψηφίων για το Σουηδικό Μουσείο της χρονιάς, καθώς και για το Βραβείο Μουσείου του Συμβουλίου της Ευρώπης.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
el_GR: Με επτά ορόφους εντυπωσιακής αρχιτεκτονικής, το UMoMA παρουσιάζει εκθέσεις της διεθνούς σύγχρονης τέχνης, μερικές φορές μαζί με ιστορικές ρετροσπεκτίβες τέχνης. Τα υπαρξιακά, πολιτικά και φιλοσοφικά ζητήματα είναι εγγενή στο πρόγραμμά μας. Ως επισκέπτης σας προσκαλούμε σε ξεναγήσεις Καλλιτεχνών, διαλέξεις, προβολές ταινιών και άλλες εκδηλώσεις με δωρεάν είσοδο

en: From Signac to Matisse
el_GR: Από το Signac στο Matisse

en: The Life I Deserve
el_GR: Η ζωή που μου αξίζει

en: October 1 -- December 1
el_GR: 1 Οκτωβρίου - 1 Δεκεμβρίου

en: Theatre of Operations
el_GR: Θέατρο επιχειρήσεων

en: Read More
el_GR: Περισσότερα

en: August 1 -- December 1
el_GR: 1 Αυγούστου -- 1 Δεκεμβρίου

en: Works and Days
el_GR: Έργα και Ημέρες

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
el_GR: Ο κορυφαίος προορισμός για τη σύγχρονη τέχνη στη Βόρεια Σουηδία. Ανοιχτό από 10 Π.Μ. έως 6 Μ.Μ. κάθε μέρα κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών μηνών.

en: The New UMoMA Opens its Doors
el_GR: Το νέο UMoMA ανοίγει τις πόρτες του

en: Overlay Opacity
el_GR: Διαφάνεια Επικάλυψης

en: The color used for the text in the overlay.
el_GR: Το χρώμα που χρησιμοποιείται για το κείμενο στην επικάλυψη.

en: Overlay Text Color
el_GR: Χρώμα κειμένου επικάλυψης

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
el_GR: Το χρώμα που χρησιμοποιείται για την επικάλυψη. Εξ ορισμού είναι ίδιο με το χρώμα έμφασης.

en: Overlay Background Color
el_GR: Χρώμα Φόντου Επικάλυψης

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
el_GR: Ρυθμίσεις για το πρότυπο σελίδας "Πρότυπο εξωφύλλου". Προσθέστε μια επιλεγμένη εικόνα για να τη χρησιμοποιήσετε ως φόντο.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
el_GR: Εφαρμόστε ένα χρώμα της επιλογής σας για συνδέσμους, κουμπιά, επιλεγμένες εικόνες.

en: Primary Color
el_GR: Κύριο χρώμα

en: Search for:
el_GR: Αναζήτηση για:

en: search again
el_GR: αναζήτηση ξανά

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
el_GR[0]: Βρέθηκε %s αποτέλεσμα για την αναζήτηση σας.
el_GR[1]: Βρέθηκαν %s αποτελέσματα για την αναζήτηση σας.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
el_GR: Επάνω %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
el_GR: Στην κορυφή %s

en: 404 not found
el_GR: 404 η σελίδα δεν βρέθηκε

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
el_GR: Πρότυπο πλήρους πλάτους

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
el_GR: Παλαιότερα <span class="nav-short">Άρθρα</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
el_GR: Πιο πρόσφατα <span class="nav-short">Άρθρα</span>

en: Post
el_GR: Άρθρο

en: Close search
el_GR: Κλείσιμο αναζήτησης

en: Expanded Social links
el_GR: Επέκταση κοινωνικών συνδέσμων

en: Close Menu
el_GR: Κλείσιμο Μενού

en: Social links
el_GR: Σύνδεσμοι Social media

en: Footer
el_GR: Υποσέλιδο

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
el_GR: Από τον/την %s

en: Pages:
el_GR: Σελίδες:

en: Page
el_GR: Σελίδας

en: Scroll Down
el_GR: Κύλιση προς τα κάτω

[ctx: submit button]
en: Search
el_GR: Αναζήτηση

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
el_GR: Αναζήτηση &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
el_GR: Δεν μπορέσαμε να βρούμε αποτελέσματα για την αναζήτησή σας. Μπορείτε να κάνετε μια άλλη προσπάθεια μέσω της παρακάτω φόρμας αναζήτησης.

en: Search:
el_GR: Αναζήτηση:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
el_GR: Επεξεργασία του<span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
el_GR: Άρθρο Καρφιτσωμένο στην πρώτη σελίδα

en: Tags
el_GR: Ετικέτες

en: Categories
el_GR: Κατηγορίες

en: Post date
el_GR: Ημ. δημοσίευσης

en: Post author
el_GR: Συντάκτης άρθρου

en: Social Links Menu
el_GR: Μενού Συνδέσμων Κοινωνικών Δικτύων

en: Primary
el_GR: Κύριο

en: Menu
el_GR: Μενού

en: Search
el_GR: Αναζήτηση

en: Continue reading
el_GR: Περισσότερα

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
el_GR: Μεγαλύτερο

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
el_GR: Μεγάλο

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
el_GR: Κανονικά

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
el_GR: Μικρό

en: Background Color
el_GR: Χρώμα Φόντου

en: Subtle Background
el_GR: Διακριτικό φόντο

en: Accent Color
el_GR: Χρώμα Έμφασης

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
el_GR: Οι μικροεφαρμογές σε αυτή τη περιοχή θα προβάλλονται στη δεύτερη στήλη του υποσέλιδου.

en: Footer #2
el_GR: Υποσέλιδο #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
el_GR: Οι μικροεφαρμογές σε αυτή τη περιοχή θα προβάλλονται στη πρώτη στήλη του υποσέλιδου.

en: Footer #1
el_GR: Υποσέλιδο #1

en: Skip to the content
el_GR: Μετάβαση στο περιεχόμενο

en: Social Menu
el_GR: Μενού κοινωνικών δικτύων

en: Footer Menu
el_GR: Μενού υποσέλιδου

en: Mobile Menu
el_GR: Μενού για κινητά

en: Desktop Expanded Menu
el_GR: Αναπτυγμένο μενού για Desktop υπολογιστή

en: Desktop Horizontal Menu
el_GR: Οριζόντιο μενού για σταθερούς υπολογιστές

en: Powered by WordPress
el_GR: Με τη δύναμη του WordPress

en: Comments are closed.
el_GR: Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

en: Comments
el_GR: Σχόλια

en: Older Comments
el_GR: Παλαιότερα σχόλια

en: Newer Comments
el_GR: Νεότερα Σχόλια

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
el_GR[0]: %1$s απάντηση στο &ldquo;%2$s&rdquo;
el_GR[1]: %1$s απαντησεις στο &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
el_GR: Μία απάντηση στο &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
el_GR: Σχολίασε

en: Show sub menu
el_GR: Εμφάνιση του υπό μενού

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
el_GR: #%d (χωρίς τίτλο)

en: By Post Author
el_GR: Από τον συντάκτη του άρθρου

en: Your comment is awaiting moderation.
el_GR: Το σχόλιό σας περιμένει έγκριση.

en: Edit
el_GR: Επεξεργασία

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
el_GR: %1$s την %2$s

en: says:
el_GR: λέει:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
el_GR: Βεβαιωθείτε ότι η αντίθεση είναι αρκετά υψηλή ώστε το κείμενο να είναι ευανάγνωστο.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
el_GR: Δημιουργεί ένα εφέ parallax όταν ο επισκέπτης κάνει κύλιση.

en: Fixed Background Image
el_GR: Σταθερή εικόνα φόντου

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
el_GR: Πρότυπο εξωφύλλου

en: Summary
el_GR: Περίληψη

en: Full text
el_GR: Πλήρες κείμενο

en: On archive pages, posts show:
el_GR: Στις ιστοσελίδες αρχείου, τα άρθρα εμφανίζουν:

en: Show search in header
el_GR: Προβολή αναζήτησης στην κεφαλίδα

en: Theme Options
el_GR: Ρυθμίσεις θέματος

en: Header &amp; Footer Background Color
el_GR: Χρώμα φόντου κεφαλίδας &amp; υποσέλιδου

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
el_GR: Προσαρμόζει το λογότυπο στο μισό του αρχικού του μεγέθους, καθιστώντας το ευκρινές σε οθόνες υψηλής ανάλυσης.

en: Retina logo
el_GR: Λογότυπο Retina

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
el_GR: Η σελίδα που αναζητήσατε δεν βρέθηκε. Μπορεί να έχει αφαιρεθεί, μετονομαστεί ή να μην έχει δημιουργηθεί.

en: Page Not Found
el_GR: Η σελίδα δεν βρέθηκε

note: Author of the theme
en: the WordPress team
el_GR: η Ομάδα του WordPress
